Постановка і верифікація діагнозу в випадку депресії пов’язані з деякими труднощами. Іноді пацієнти не бажають розповідати докладно про свій стан. Причиною тому стає прагнення уникнути призначення психотропів, прагнення самотужки впоратися зі своїми проблемами, боязнь контакту з лікарем-психіатром. Це доводить важливість здійснення скринінгу для раннього виявлення депресії. Для цього створено різні шкали, однією з яких є шкала Занга.
Шкала Занга дає можливість визначити рівень і ступінь вираженості депресивного розладу. Її переваги полягають в достатній чутливості і специфічності в сукупності з відносною простотою в застосуванні. Сама шкала передбачає аналіз двадцяти пунктів, що визначають 4 рівні. Кожній відповіді виставляється оцінка від 1 до 4 балів. Сума балів менше 50 відповідає нормі, 50−60 — легкій депресії, 60−70 — помірній. За кількості балів понад 70 говорять про важкий депресивний розлад.
Відповідно до Міжнародної класифікації хвороб 10-го перегляду, для постановки діагнозу необхідна наявність хоча б 2 головних і 3 додаткових симптомів.
До основних симптомів відносять:- погіршення настрою, що не визначається зовнішніми обставинами
- ангедонія,
- виражена стомлюваність.
До додаткових симптомів відносять такі:- песимістичність,
- непереборне почуття провини, тривога, страх,
- порушення концентрації, неможливість прийняття рішень,
- думки про суїцид,
- нестабільний апетит,
- глікогевзія (поява солодкого присмаку у роті без відповідних причин),
- порушення сну.