У медичній літературі описано численні класифікації шизофренії. У практичній медицині найкращою вважають класифікацію, представлену «Діагностичним і статистичним керівництвом з психічних розладів». Вона визначає 5 типів шизофренії.
- Параноїдальна. Відрізняється наявністю марення і галюцинацій. Не супроводжується порушенням емоційного фону, поведінки та розладами розумового процесу.
- Дезорганізована, або гебефренічна. Має на увазі розлади мислення і емоцій.
- Кататонічна. У цьому випадку клінічна симптоматика відрізняється переважанням психомоторних порушень.
- Недиференційована. Цей діагноз виставляється тоді, коли психотичні симптоми не вкладаються в картину будь-якого з вищеописаних типів захворювання.
- Залишкова. При залишковій формі відзначається тільки помірно виражена позитивна симптоматика.
Крім того, у Міжнародній класифікації хвороб 10-го перегляду виділяють ще 2 типи: проста шизофренія і постшизофренічна депресія. У першому випадку передбачено поступовий прогрес негативної симптоматики за відсутності явищ гострих психозів. За постшизофренічної депресії, яка проявляється після загострення, має місце зниження настрою (гіпотимія) разом із помірно вираженою залишковою симптоматикою психічного розладу.
Крім того, шизофренія
класифікується за типом перебігу. Виділяють такі форми захворювання:
- нападоподібно-прогредієнтна,
- рекурентна (або періодична),
- млявоплинна,
- безперервно поточна.
З урахуванням стадійності патології виокремлюють такі етапи: преморбідний, продромальний, період першого психотичного епізоду, ремісію і загострення.